Startseite
›
Elektro-Lkw
›
Ładowanie e-ciężarówek: stacje, MCS i koszt za kWh

Ładowanie e-ciężarówek: stacje, MCS i koszt za kWh

Mapa poniżej pokazuje 169 lokalizacji ładowania ciężarówek w Niemczech – 121 parków ładowania w eksploatacji (≈650 punktów, 18 z MCS), 21 planowanych i 27 parkingów dla ciężarówek z ładowaniem nocnym; stan: wrzesień 2026, zweryfikowane z rejestrem stacji ładowania Federalnej Agencji Sieci (Ladesäulenregister der Bundesnetzagentur), z filtrem operatora i mocy. Prąd w bazie kosztuje 20–28 ct/kWh netto, publiczne szybkie ładowanie ciężarówek 38–60 ct/kWh. 80–90 % energii powinno być ładowane na własnym placu – i właśnie tam leży druga połowa inwestycji: punkt ładowania, roboty ziemne, przyłącze sieciowe, zależnie od wielkości floty 75–95 tys. € na e-ciężarówkę. Kalkulator inwestycji w bazę to przelicza.

Sieć w liczbach

  • 169 lokalizacji na mapie powyżej: 121 parków ładowania ciężarówek w eksploatacji z ≈650 punktami ładowania (w tym 15 HPC dla samochodów osobowych z dostępem dla ciężarówek), 21 planowanych, 27 parkingów dla ciężarówek z ładowaniem nocnym 11–120 kW – listy operatorów zweryfikowane z rejestrem stacji ładowania Federalnej Agencji Sieci (Ladesäulenregister der Bundesnetzagentur, stan: 01.09.2026); wpisy z rejestru oznaczone są w tabeli jako „BNetzA”.
  • 154 lokalizacje ładowania ciężarówek z przejazdem w Niemczech (eTrucker, lipiec 2026). Najwięksi operatorzy: Aral pulse (50), Milence (10), Shell Recharge (10), E.ON Drive (7).
  • 355 punktów ładowania dla ciężkich pojazdów użytkowych w 88 lokalizacjach (VDA, lipiec 2026).
  • 18 lokalizacji z publicznym MCS w Niemczech (Aral pulse 5, korytarz HoLa 5, Dettendorfer 2, ESG-Solar, GP Joule i inne, wrzesień 2026) – MCS staje się siecią, od 2027 r. standard na federalnych miejscach obsługi podróżnych.
  • 836 punktów ładowania na 124 niezagospodarowanych miejscach obsługi podróżnych w federalnej sieci szybkiego ładowania, z tego 447 MCS; start na IAA 15 września 2026.
  • 50 lokalizacji Milence planowanych do końca 2026, MCS 1,44 MW; finansowanie 120 mln € w maju 2026.
  • ≈1800 punktów ładowania przystosowanych dla ciężarówek na głównych korytarzach Europy (według Milence, 2026).

Ile kosztuje ładowanie (ct/kWh netto)

  • Baza, nocą, taryfa dla firm: 20–28 – standard, 80–90 % wszystkich kWh.
  • Baza z taryfą dynamiczną i zarządzaniem obciążeniem: 12–20 – giełda 7–9 ct plus opłaty sieciowe; opłaca się od ~5 pojazdów.
  • Publicznie CCS 350–400 kW, taryfa umowna: 38–48 – doładowanie w trasie.
  • Publicznie MCS ad hoc: 45–60 (szacunek) – wyjątek.

Business case inwestycji w bazę: ile kosztuje punkt ładowania

E-ciężarówka to tylko połowa inwestycji. Druga połowa stoi na placu – i bez niej pojazd nie pojedzie. Szacunki netto 2026, rozrzut ±30 %.

  • Moc na ciężarówkę: 350 km/dzień ≈ 400 kWh; przy 9 h postoju wystarcza 50–100 kW. Ładowanie megawatowe potrzebne jest tylko przy pracy na 2 lub 3 zmiany.
  • Punkt ładowania DC: 50 kW ~25 tys. €, 100 kW ~35 tys. €, 200 kW ~55 tys. €, 400 kW ~95 tys. €, MCS od ~250 tys. € (sprzęt z montażem).
  • Roboty ziemne: trasa kablowa, fundament, rozdzielnia: 10–25 tys. € na punkt ładowania – pozycja najczęściej niedoszacowana.
  • Przyłącze sieciowe: do ~250 kW niskie napięcie; powyżej średnie napięcie ze stacją transformatorową (630 kVA ~110 tys. €, 1 MVA ~160 tys. €, 1,6 MVA ~230 tys. €) plus opłata przyłączeniowa (Baukostenzuschuss) ~100 €/kW.
  • Zarządzanie obciążeniem: 10–15 tys. € jednorazowo, 1–2 tys. €/rok backend; obniża wymaganą moc przyłączeniową o ~30 %.
  • Na e-ciężarówkę, wszystko wliczone: koszty na pojazd nie spadają po prostu wraz z wielkością floty, lecz raz skaczą: 2 ciężarówki ~75 tys. € na pojazd (niskie napięcie, bez własnego transformatora) · 5 ciężarówek ~95 tys. € na pojazd (od ~250 kW potrzebna jest stacja transformatorowa za ~110 tys. €, która rozkłada się dopiero na 5 pojazdów) · 10 ciężarówek ~85 tys. € · 20 ciężarówek ~75 tys. € (transformator się rozkłada, punkty ładowania i roboty ziemne nie). Kalkulator inwestycji w bazę powyżej liczy to dla Twojej wielkości floty; wartość „na e-ciężarówkę” należy przenieść do kalkulatora TCO.

Co jest potrzebne technicznie

  1. Złożyć wniosek o przyłącze u operatora sieci (moc w kW, lokalizacja, harmonogram) – 2 e-ciężarówki potrzebują 100–200 kW, 10 e-ciężarówek ~700 kW; czas oczekiwania 6–18 miesięcy, dlatego to krok pierwszy.
  2. Wyprowadzić profil ładowania z planu tras: zużycie dzienne ÷ czas postoju = moc ładowania na ciężarówkę; okno nocne 6–8 h wystarcza zwykle na 100 kW na pojazd.
  3. Zaplanować miejsca postojowe z placem manewrowym, fundamenty, trasę kablową do stacji przyłączeniowej; od 250 kW przewidzieć stację transformatorową i rozdzielnicę główną niskiego napięcia.
  4. Zarządzanie obciążeniem z backendem OCPP, prawo miar (Eichrecht) tylko przy odsprzedaży prądu, koncepcję ochrony przeciwpożarowej uzgodnić z ubezpieczycielem.
  5. Wynegocjować umowę na prąd z oknami czasowymi, ograniczyć szczyty obciążenia (opłata za moc); PV i magazyn policzyć jako drugi etap.
  6. Sprawdzić trasy główne względem lokalizacji Milence, Aral pulse i E.ON; MCS planować najwcześniej od 2027 r. – planer tras to przelicza.

Listy operatorów (Aral pulse, Milence, E.ON Drive, Shell, HoLa, Daimler TruckCharge), rejestr stacji ładowania Bundesnetzagentur (stan: 01.09.2026), mapa ładowania e-ciężarówek Renault Trucks, VDA, ICCT, eTrucker, BMDV/Autobahn GmbH (sieć szybkiego ładowania), EPEX Spot. Stan: wrzesień 2026.

Häufige Fragen

Kurz und konkret beantwortet. Zahlen aus dem Elektro-Hub, Stand September 2026.

Frage

Antwort

Was ist Ihr Diesel heute wert?

Wer auf Elektro umstellt, hat einen Diesel zu viel auf dem Hof. Geprüfte Händler aus 34 Ländern bieten verbindlich – Bewertung innerhalb von 24 Stunden, kostenlos.

Kostenlos bewerten lassen