Startseite
›
Elektro-Lkw
›
Nabíjení elektrických trucků: Nabíjecí stanice, MCS a náklady na kWh

Nabíjení elektrických trucků: Nabíjecí stanice, MCS a náklady na kWh

Mapa níže ukazuje 169 lokalit pro nabíjení trucků v Německu – 121 nabíjecích parků pro trucky v provozu (≈650 nabíjecích bodů, 18 s MCS), 21 plánovaných a 27 parkovišť pro trucky s nočním nabíjením; stav září 2026, porovnáno s registrem nabíjecích stanic Spolkové agentury pro sítě (Ladesäulenregister der Bundesnetzagentur), filtrovatelné podle provozovatele a výkonu. Elektřina v depu stojí 20–28 ct/kWh bez DPH, veřejné rychlonabíjení trucků 38–60 ct/kWh. 80–90 % energie by se mělo nabíjet ve vlastním areálu – a právě tam leží druhá polovina investice: nabíjecí bod, stavební práce, připojení k síti, podle velikosti flotily 75–95 tis. € na e-truck. Kalkulačka investice do depa to propočítá.

Síť v číslech

  • 169 lokalit na mapě výše: 121 nabíjecích parků pro trucky v provozu s ≈650 nabíjecími body (z toho 15 HPC pro osobní vozy s přístupem pro trucky), 21 plánovaných, 27 parkovišť pro trucky s nočním nabíjením 11–120 kW – seznamy provozovatelů porovnány s registrem nabíjecích stanic Spolkové agentury pro sítě (Ladesäulenregister der Bundesnetzagentur, stav 1. 9. 2026); záznamy z registru jsou v tabulce označeny „BNetzA“.
  • 154 nabíjecích lokalit pro trucky s průjezdem v Německu (eTrucker, červenec 2026). Největší provozovatelé: Aral pulse (50), Milence (10), Shell Recharge (10), E.ON Drive (7).
  • 355 nabíjecích bodů pro těžká užitková vozidla na 88 lokalitách (VDA, červenec 2026).
  • 18 lokalit s veřejným MCS v Německu (Aral pulse 5, koridor HoLa 5, Dettendorfer 2, ESG-Solar, GP Joule a další, září 2026) – MCS se stává sítí, od roku 2027 standard na spolkových odpočívkách.
  • 836 nabíjecích bodů na 124 neobsluhovaných odpočívkách ve spolkové síti rychlonabíjení, z toho 447 MCS; start na IAA 15. září 2026.
  • 50 lokalit Milence do konce roku 2026 v plánu, 1,44 MW MCS; financování 120 mil. € v květnu 2026.
  • ≈1 800 nabíjecích bodů vhodných pro trucky na hlavních evropských koridorech (počítání Milence, 2026).

Kolik stojí nabíjení (ct/kWh bez DPH)

  • Depo, v noci, podnikatelský tarif: 20–28 – standard, 80–90 % všech kWh.
  • Depo s dynamickým tarifem a řízením zátěže: 12–20 – burza 7–9 ct plus síťové poplatky; vyplatí se od ~5 vozidel.
  • Veřejně CCS 350–400 kW, smluvní tarif: 38–48 – mezinabíjení na cestě.
  • Veřejně MCS ad hoc: 45–60 (odhad) – výjimka.

Investiční case depo: Kolik stojí nabíjecí bod

E-truck je jen polovina investice. Druhá polovina stojí v areálu – a bez ní nejezdí. Odhady bez DPH 2026, rozpětí ±30 %.

  • Výkon na truck: 350 km/den ≈ 400 kWh; při 9 h stání stačí 50–100 kW. Megawattové nabíjení potřebuje jen ten, kdo jezdí ve 2 nebo 3 směnách.
  • DC nabíjecí bod: 50 kW ~25 tis. €, 100 kW ~35 tis. €, 200 kW ~55 tis. €, 400 kW ~95 tis. €, MCS od ~250 tis. € (hardware včetně montáže).
  • Stavební práce: kabelová trasa, základ, podružný rozvaděč: 10–25 tis. € na nabíjecí bod – položka, která se nejčastěji podceňuje.
  • Připojení k síti: do ~250 kW nízké napětí; nad tím vysoké napětí s trafostanicí (630 kVA ~110 tis. €, 1 MVA ~160 tis. €, 1,6 MVA ~230 tis. €) plus příspěvek na stavební náklady ~100 €/kW.
  • Řízení zátěže: 10–15 tis. € jednorázově, 1–2 tis. €/rok backend; snižuje potřebný připojovací výkon o ~30 %.
  • Na e-truck, vše včetně: Náklady na vozidlo neklesají jednoduše s velikostí flotily, jednou skočí: 2 trucky ~75 tis. € na truck (nízké napětí, není nutné vlastní trafo) · 5 trucků ~95 tis. € na truck (od ~250 kW je nutná trafostanice za ~110 tis. €, která se rozloží teprve na 5 vozidel) · 10 trucků ~85 tis. € · 20 trucků ~75 tis. € (trafo se rozloží, nabíjecí body a stavební práce ne). Kalkulačka investice do depa výše to spočítá pro velikost vaší flotily; hodnotu „na e-truck“ převezměte do TCO kalkulačky.

Co je technicky nutné

  1. Požádat provozovatele sítě o připojení (výkon v kW, lokalita, harmonogram) – 2 e-trucky potřebují 100–200 kW, 10 e-trucků ~700 kW; čekací doba 6–18 měsíců, proto jako první.
  2. Odvodit nabíjecí profil z plánu tras: denní spotřeba ÷ doba stání = nabíjecí výkon na truck; noční okno 6–8 h většinou stačí pro 100 kW na vozidlo.
  3. Naplánovat stání s manipulační plochou, základy, kabelovou trasu k předávací stanici; od 250 kW počítat s trafostanicí a hlavním rozvaděčem nízkého napětí.
  4. Řízení zátěže s backendem OCPP, cejchovní právo (Eichrecht) jen při dalším prodeji elektřiny, koncept požární ochrany odsouhlasit s pojišťovnou.
  5. Vyjednat smlouvu na elektřinu s časovými okny, omezit špičky zatížení (platba za výkon); FVE a úložiště spočítat jako druhý stupeň.
  6. Ověřit klíčové trasy proti lokalitám Milence, Aral pulse a E.ON; MCS plánovat nejdříve od roku 2027 – plánovač tras to propočítá.

Seznamy provozovatelů (Aral pulse, Milence, E.ON Drive, Shell, HoLa, Daimler TruckCharge), registr nabíjecích stanic Bundesnetzagentur (stav 1. 9. 2026), mapa nabíjení e-trucků Renault Trucks, VDA, ICCT, eTrucker, BMDV/Autobahn GmbH (síť rychlonabíjení), EPEX Spot. Stav září 2026.

Häufige Fragen

Kurz und konkret beantwortet. Zahlen aus dem Elektro-Hub, Stand September 2026.

Frage

Antwort

Was ist Ihr Diesel heute wert?

Wer auf Elektro umstellt, hat einen Diesel zu viel auf dem Hof. Geprüfte Händler aus 34 Ländern bieten verbindlich – Bewertung innerhalb von 24 Stunden, kostenlos.

Kostenlos bewerten lassen