Startseite
›
Elektro-Lkw
›
Încărcarea camioanelor electrice: stații, MCS și costuri pe kWh

Încărcarea camioanelor electrice: stații, MCS și costuri pe kWh

Harta de mai jos arată 169 de locații pentru încărcarea camioanelor în Germania – 121 de parcuri de încărcare pentru camioane în funcțiune (≈650 de puncte de încărcare, 18 cu MCS), 21 planificate și 27 de parcări pentru camioane cu încărcare pe timp de noapte; situație septembrie 2026, verificată cu registrul stațiilor de încărcare al Agenției Federale a Rețelelor (Ladesäulenregister der Bundesnetzagentur), filtrabilă după operator și putere. Energia la depou costă 20–28 cenți/kWh net, încărcarea rapidă publică pentru camioane 38–60 cenți/kWh. 80–90 % din energie ar trebui încărcată în propria curte – și exact acolo se află a doua jumătate a investiției: punct de încărcare, lucrări civile, racord la rețea, în funcție de mărimea flotei 75–95 mii € per camion electric. Calculatorul de investiție pentru depou face calculul.

Rețeaua în cifre

  • 169 de locații pe harta de mai sus: 121 de parcuri de încărcare pentru camioane în funcțiune cu ≈650 de puncte de încărcare (dintre care 15 HPC pentru autoturisme cu acces pentru camioane), 21 planificate, 27 de parcări pentru camioane cu încărcare pe timp de noapte 11–120 kW – liste ale operatorilor verificate cu registrul stațiilor de încărcare al Agenției Federale a Rețelelor (Ladesäulenregister der Bundesnetzagentur, situație 01.09.2026); intrările din registru sunt marcate în tabel cu „BNetzA”.
  • 154 de locații de încărcare pentru camioane cu trecere directă în Germania (eTrucker, iulie 2026). Principalii operatori: Aral pulse (50), Milence (10), Shell Recharge (10), E.ON Drive (7).
  • 355 de puncte de încărcare pentru vehicule comerciale grele în 88 de locații (VDA, iulie 2026).
  • 18 locații cu MCS public în Germania (Aral pulse 5, coridorul HoLa 5, Dettendorfer 2, ESG-Solar, GP Joule ș.a., septembrie 2026) – MCS devine rețea, din 2027 standard în parcările federale de autostradă.
  • 836 de puncte de încărcare în 124 de parcări de autostradă neadministrate din rețeaua federală de încărcare rapidă, dintre care 447 MCS; start la IAA pe 15 septembrie 2026.
  • 50 de locații Milence vizate până la sfârșitul lui 2026, MCS de 1,44 MW; finanțare de 120 mil. € în mai 2026.
  • ≈1.800 de puncte de încărcare adecvate camioanelor pe principalele coridoare europene (numărătoare Milence, 2026).

Cât costă încărcarea (cenți/kWh net)

  • Depou, noaptea, tarif comercial: 20–28 – standardul, 80–90 % din toți kWh.
  • Depou cu tarif dinamic și management al sarcinii: 12–20 – bursă 7–9 cenți plus tarife de rețea; merită de la ~5 vehicule.
  • Public CCS 350–400 kW, tarif contractual: 38–48 – încărcare intermediară pe traseu.
  • Public MCS ad hoc: 45–60 (estimare) – excepția.

Cazul de investiție depou: cât costă un punct de încărcare

Camionul electric este doar jumătate din investiție. Cealaltă jumătate stă în curte – și fără ea camionul nu circulă. Estimări nete 2026, marjă ±30 %.

  • Putere per camion: 350 km/zi ≈ 400 kWh; în 9 h de staționare ajung 50–100 kW. Încărcarea la megawați este necesară doar celor care circulă în 2 sau 3 schimburi.
  • Punct de încărcare DC: 50 kW ~25 mii €, 100 kW ~35 mii €, 200 kW ~55 mii €, 400 kW ~95 mii €, MCS de la ~250 mii € (hardware inclusiv montaj).
  • Lucrări civile: traseu de cabluri, fundație, tablou secundar: 10–25 mii € per punct de încărcare – postul cel mai des subestimat.
  • Racord la rețea: până la ~250 kW joasă tensiune; peste, medie tensiune cu post de transformare (630 kVA ~110 mii €, 1 MVA ~160 mii €, 1,6 MVA ~230 mii €) plus contribuție la costurile de construcție (Baukostenzuschuss) ~100 €/kW.
  • Management al sarcinii: 10–15 mii € o singură dată, 1–2 mii €/an backend; reduce puterea de racord necesară cu ~30 %.
  • Per camion electric, totul inclus: costurile per vehicul nu scad pur și simplu cu mărimea flotei, ci fac un salt: 2 camioane ~75 mii € per camion (joasă tensiune, nu este necesar un transformator propriu) · 5 camioane ~95 mii € per camion (de la ~250 kW devine necesar un post de transformare de ~110 mii €, care se împarte abia la 5 vehicule) · 10 camioane ~85 mii € · 20 de camioane ~75 mii € (transformatorul se împarte, punctele de încărcare și lucrările civile nu). Calculatorul de investiție pentru depou de mai sus face calculul pentru mărimea flotei tale; valoarea „per camion electric” se preia în calculatorul TCO.

Ce este necesar din punct de vedere tehnic

  1. Solicitarea racordului la rețea la operatorul de rețea (putere în kW, locație, calendar) – 2 camioane electrice au nevoie de 100–200 kW, 10 camioane electrice ~700 kW; timp de așteptare 6–18 luni, de aceea este primul pas.
  2. Derivarea profilului de încărcare din planul de curse: consum zilnic ÷ timp de staționare = putere de încărcare per camion; o fereastră nocturnă de 6–8 h este de obicei suficientă pentru 100 kW per vehicul.
  3. Planificarea locurilor de parcare cu spațiu de manevră, a fundațiilor, a traseului de cabluri până la punctul de delimitare; de la 250 kW se prevăd post de transformare și tablou general de joasă tensiune.
  4. Management al sarcinii cu backend OCPP, conformitate metrologică (Eichrecht) doar la revânzarea energiei, concept de protecție împotriva incendiilor convenit cu asigurătorul.
  5. Negocierea contractului de energie cu ferestre orare, plafonarea vârfurilor de sarcină (tarif de putere); fotovoltaic și stocare se calculează ca a doua etapă.
  6. Verificarea rutelor principale față de locațiile Milence, Aral pulse și E.ON; MCS se planifică cel mai devreme din 2027 – planificatorul de rute face calculul.

Liste ale operatorilor (Aral pulse, Milence, E.ON Drive, Shell, HoLa, Daimler TruckCharge), registrul stațiilor de încărcare al Agenției Federale a Rețelelor (Ladesäulenregister der Bundesnetzagentur, situație 01.09.2026), harta de încărcare pentru camioane electrice Renault Trucks, VDA, ICCT, eTrucker, BMDV/Autobahn GmbH (rețeaua de încărcare rapidă), EPEX Spot. Situație: septembrie 2026.

Häufige Fragen

Kurz und konkret beantwortet. Zahlen aus dem Elektro-Hub, Stand September 2026.

Frage

Antwort

Was ist Ihr Diesel heute wert?

Wer auf Elektro umstellt, hat einen Diesel zu viel auf dem Hof. Geprüfte Händler aus 34 Ländern bieten verbindlich – Bewertung innerhalb von 24 Stunden, kostenlos.

Kostenlos bewerten lassen