Summering i fem meningar
- Räckvidd är inte längre ett argument mot ellastbilen: MAN eTGX 660 km, Volvo FH Aero Electric upp till 700 km, Mercedes eActros 600 500 km – allt serie- eller beställningsbara fordon.
- Laddtiden är det fortfarande: MCS demonstrerades med 30–45 min, i Tyskland är först cirka 18 offentliga MCS-platser i drift (Aral pulse, HoLa-korridoren A2, Dettendorfer, ESG-Solar); Milence rustar upp, staten startar 836 punkter på 124 rastplatser till 2030.
- Diesel förblir ryggrad och restvärdesankare: 92,1 % av EU:s nyregistreringar H1 2026, nya dieseldrivlinor hos Daimler (Actros) och MAN (New-TGX) – den aktuella generationen blir därmed föregångargeneration.
- Vätgas förblir småserie med avtalsbindning: Mercedes NextGenH2 (100 exemplar från slutet av 2026, över 1 000 km), MAN hTGX; offentligt 12,85 €/kg, med avtal 8 €/kg i två regioner.
- Kina har anlänt: BYD ETT 44 (651 kWh, 1,5 MW, från Q2 2027), Windrose med EU-godkännande och 198 000 € listpris, Farizon Homtruck (Europapremiär, återförsäljarnät och reservdelslager i Gaggenau), Sany e263 via priset, Sinotruk/SuperPanther monterar hos Steyr – restvärdeshistorik: ingen.
Presenterade fordon
- MAN eTGX (BEV): 552 kWh / 660 km (4×2), 644 kWh / 720 km (6×2), MCS. Beställning 2026, leverans 2027. Nationell fjärrtrafik blir elektriskt planerbar så snart MCS-korridorerna står klara.
- MAN New-TGX (diesel): 2026/27. Nuvarande TGX blir föregångargeneration – restvärdeseffekt från tillkännagivandet.
- Mercedes-Benz eActros 600 som Mega-dragbil (BEV): 621 kWh / 500 km, MCS upp till 1 MW. Serie. Referensfordon för volymtrafik, bredaste servicetäckning.
- Mercedes-Benz Actros med ny drivlina (diesel): 2026/27. Restvärdestryck på Actros L av nuvarande generation.
- Mercedes-Benz NextGenH2 (bränslecell, flytande H₂): över 1 000 km, 85 kg tank, småserie 100 exemplar från slutet av 2026. Bevaka, planera inte in.
- Volvo FH Aero Electric / Renault E-Tech T (BEV): 780 kWh / 600–700 km, upp till 48 t, MCS. Beställningsbar sedan juni 2026, serieproduktion sedan september 2026. Största batteriet på marknaden.
- Scania 45 R/S BEV: 560 kWh / upp till 530 km, MCS 750 kW beställningsbar. IAA-premiär: batteri bakom hytten för upp till 720 km.
- Tesla Semi (Europaversion): 548 kWh / 550 km vid 40 t, Megacharger 800 kW, ingen sovhytt. Leverans Europa 2027, 21 Megacharger-platser planerade – ingen beslutsfaktor 2026/27.
- BYD ETT 44 (BEV): 651 kWh, upp till 600 km, MCS 1,5 MW. Europapremiär, leverans från Q2 2027, återförsäljarnät under uppbyggnad.
- Windrose Global E700 (BEV): 705 kWh, 670 km, MCS 870 kW, 198 000 € listpris exkl. skatter. EU-typgodkännande, första leveranser Q3 2026.
- Farizon Homtruck (BEV): Europapremiär, återförsäljarnät DE/FR, 2026/27. Prisfördel mot okänt restvärde.
- Sany e263 (BEV): aggressivt pris, marknadsinträde. Kontrollera service och andrahandsmarknad.
- Sinotruk / SuperPanther (diesel + BEV): montering hos Steyr Automotive sedan mars 2026. Lokaliserat, men utan restvärdeshistorik.
Trender och vad de betyder för beslutet
- Megawattladdning: demonstrerad av Daimler, MAN, Scania, Milence. 2026 planera bara depå- och CCS-rutter, räkna in MCS från 2027 på A2/A7/A9 och Rhen–Alperna.
- Andra generationens ellastbilar: 600–720 km, 10 % mer användbar energi. Sälj första generationens ellastbilar (300–400 km) före 2027; lägg nybeställningar på den nya generationen.
- Dieselgenerationsskifte: bygg in modellcykeln i innehavstiden – fordon av den utgående generationen värderas annorlunda från tillkännagivandet.
- Kinesiska tillverkare med strukturer: pris 20–30 % under EU-tillverkarna (uppskattning), reservdelslager och återförsäljarnät under uppbyggnad. Köp bara med återköps- eller restvärdesgaranti.
- Trailern blir elektrisk och intelligent: e-trailer, e-kyla, AI-sensorik. Räkna e-trailer som mellansteg för befintliga flottor, kyltransporter först.
- Autonomt och mjukvarudefinierat: nivå 4 i hub-to-hub-trafik. Inget beslut för 2026/27 – men fordon med OTA-förmåga håller restvärdet bättre.
Vad som saknades på mässan
Tillförlitliga restvärden för ellastbilar, laddpriser med avtal, väntetider för nätanslutningar, svaret på 3-skiftsdrift utan laddfönster. Just dessa fyra punkter finns inlagda i profilkontrollen, TCO-kalkylatorn och ruttplaneraren.