Startseite
›
Elektro-Lkw
›
IAA Transportation 2026: Co si odnesou ti, kdo rozhodují

IAA Transportation 2026: Co si odnesou ti, kdo rozhodují

IAA Transportation 2026 (15.–20. 9., Hannover, 1 589 vystavovatelů ze 46 zemí, přes 150 světových premiér) jasně ukázala tři věci: bateriové trucky druhé generace ujedou 600–720 km a nabíjejí se megawatty, veřejná síť pro ně vzniká teprve v letech 2027–2030 a čínští výrobci přicházejí do Evropy s cenou a vlastními strukturami. Pro rozhodování o flotile 2026/27 to znamená: regionálně počítat elektricky, dálková doprava diesel s e-návěsem jako mezikrok, okamžik prodeje dieselu stanovit teď.

Shrnutí v pěti větách

  1. Dojezd už není argumentem proti e-trucku: MAN eTGX 660 km, Volvo FH Aero Electric až 700 km, Mercedes eActros 600 500 km – vše sériové nebo objednatelné zboží.
  2. Doba nabíjení jím ještě je: MCS bylo demonstrováno s 30–45 min, v Německu je zatím v provozu jen zhruba 18 veřejných lokalit MCS (Aral pulse, koridor HoLa A2, Dettendorfer, ESG-Solar); Milence dovybavuje, spolek startuje 836 bodů na 124 odpočívkách do roku 2030.
  3. Diesel zůstává páteří a kotvou zůstatkové hodnoty: 92,1 % nových registrací v EU v H1 2026, nová dieselová hnací ústrojí u Daimleru (Actros) a MAN (New-TGX) – stávající generace se tím stává generací předchozí.
  4. Vodík zůstává malosérií se smluvní vazbou: Mercedes NextGenH2 (100 kusů od konce 2026, přes 1 000 km), MAN hTGX; veřejně 12,85 €/kg, se smlouvou 8 €/kg ve dvou regionech.
  5. Čína dorazila: BYD ETT 44 (651 kWh, 1,5 MW, od Q2/2027), Windrose se schválením EU a ceníkovou cenou 198 tis. €, Farizon Homtruck (evropská premiéra, síť dealerů a sklad dílů v Gaggenau), Sany e263 přes cenu, Sinotruk/SuperPanther montuje u Steyru – historie zůstatkové hodnoty: žádná.

Představená vozidla

  • MAN eTGX (BEV): 552 kWh / 660 km (4×2), 644 kWh / 720 km (6×2), MCS. Objednávka 2026, dodání 2027. Vnitrostátní dálková doprava bude elektricky plánovatelná, jakmile budou stát koridory MCS.
  • MAN New-TGX (diesel): 2026/27. Stávající TGX se stává předchozí generací – efekt na zůstatkovou hodnotu od oznámení.
  • Mercedes-Benz eActros 600 jako tahač Mega (BEV): 621 kWh / 500 km, MCS až 1 MW. Sériová výroba. Referenční vozidlo pro objemové přepravy, nejširší servisní pokrytí.
  • Mercedes-Benz Actros s novým hnacím ústrojím (diesel): 2026/27. Tlak na zůstatkovou hodnotu Actrosu L stávající generace.
  • Mercedes-Benz NextGenH2 (palivový článek, kapalný H₂): přes 1 000 km, nádrž 85 kg, malosérie 100 kusů od konce 2026. Sledovat, neplánovat.
  • Volvo FH Aero Electric / Renault E-Tech T (BEV): 780 kWh / 600–700 km, až 48 t, MCS. Objednatelné od června 2026, sériová výroba od září 2026. Největší baterie na trhu.
  • Scania 45 R/S BEV: 560 kWh / až 530 km, MCS 750 kW objednatelné. Premiéra IAA: baterie za kabinou pro až 720 km.
  • Tesla Semi (evropská verze): 548 kWh / 550 km při 40 t, Megacharger 800 kW, bez spací kabiny. Dodávky v Evropě 2027, plánováno 21 lokalit Megacharger – žádný rozhodovací faktor pro 2026/27.
  • BYD ETT 44 (BEV): 651 kWh, až 600 km, MCS 1,5 MW. Evropská premiéra, dodávky od Q2/2027, síť dealerů ve výstavbě.
  • Windrose Global E700 (BEV): 705 kWh, 670 km, MCS 870 kW, ceníková cena 198 tis. € bez daní. Typové schválení EU, první dodávky Q3/2026.
  • Farizon Homtruck (BEV): evropská premiéra, síť dealerů DE/FR, 2026/27. Cenová výhoda vs. neznámá zůstatková hodnota.
  • Sany e263 (BEV): agresivní cena, vstup na trh. Prověřit servis a sekundární trh.
  • Sinotruk / SuperPanther (diesel + BEV): montáž u Steyr Automotive od března 2026. Lokalizováno, ale bez historie zůstatkové hodnoty.

Trendy a co znamenají pro rozhodování

  • Megawattové nabíjení: demonstrovali Daimler, MAN, Scania, Milence. V roce 2026 plánovat jen trasy s depem a CCS, MCS započítat od roku 2027 na A2/A7/A9 a koridoru Rýn–Alpy.
  • Druhá generace e-trucků: 600–720 km, o 10 % více využitelné energie. E-trucky první generace (300–400 km) prodat před rokem 2027; nové objednávky směrovat na novou generaci.
  • Generační výměna dieselů: zabudovat modelový cyklus do doby držení – vozidla dobíhající generace se od oznámení hodnotí jinak.
  • Čínští výrobci se strukturami: cena o 20–30 % pod výrobci z EU (odhad), sklad dílů a síť dealerů ve výstavbě. Kupovat jen se zárukou zpětného odkupu nebo zůstatkové hodnoty.
  • Návěs se stává elektrickým a inteligentním: e-návěsy, e-chlazení, senzorika s AI. E-návěs propočítat jako mezikrok pro stávající flotily, chladírenské přepravy jako první.
  • Autonomní a software-defined: Level 4 v přepravě hub-to-hub. Žádné rozhodnutí pro 2026/27 – ale vozidla se schopností OTA si drží zůstatkovou hodnotu lépe.

Co na veletrhu chybělo

Spolehlivé zůstatkové hodnoty e-trucků, ceny nabíjení se smlouvou, čekací doby na připojení k síti, odpověď na třísměnný provoz bez nabíjecího okna. Přesně tyto čtyři body jsou zapracovány v profil-checku, TCO kalkulačce a plánovači tras.

VDA/IAA Transportation, VerkehrsRundschau, trans.info, electrive, ACEA/ICCT, Daimler Truck, MAN, Volvo Trucks, AUTO BILD. Stav 17. 9. 2026.

Häufige Fragen

Kurz und konkret beantwortet. Zahlen aus dem Elektro-Hub, Stand September 2026.

Frage

Antwort

Was ist Ihr Diesel heute wert?

Wer auf Elektro umstellt, hat einen Diesel zu viel auf dem Hof. Geprüfte Händler aus 34 Ländern bieten verbindlich – Bewertung innerhalb von 24 Stunden, kostenlos.

Kostenlos bewerten lassen