Startseite
›
Elektro-Lkw
›
IAA Transportation 2026: ce rețin decidenții

IAA Transportation 2026: ce rețin decidenții

IAA Transportation 2026 (15–20.9, Hanovra, 1.589 expozanți din 46 de țări, peste 150 de premiere mondiale) a clarificat trei lucruri: camioanele pe baterie din a doua generație parcurg 600–720 km și se încarcă la megawați, rețeaua publică pentru asta apare abia în 2027–2030, iar producătorii chinezi vin în Europa cu preț și structuri proprii. Pentru decizia de flotă 2026/27 înseamnă: regional se calculează electric, transportul de lungă distanță rămâne diesel cu semiremorcă electrică ca pas intermediar, iar momentul vânzării dieselului se stabilește acum.

Bilanț în cinci fraze

  1. Autonomia nu mai este un argument împotriva camionului electric: MAN eTGX 660 km, Volvo FH Aero Electric până la 700 km, Mercedes eActros 600 500 km – toate în serie sau disponibile la comandă.
  2. Timpul de încărcare încă este: MCS a fost demonstrat cu 30–45 min, în Germania funcționează abia circa 18 locații publice MCS (Aral pulse, coridorul HoLa A2, Dettendorfer, ESG-Solar); Milence modernizează, statul federal lansează 836 de puncte în 124 de parcări de autostradă până în 2030.
  3. Dieselul rămâne coloana vertebrală și ancora valorii reziduale: 92,1 % din înmatriculările noi din UE în S1 2026, noi lanțuri cinematice diesel la Daimler (Actros) și MAN (New-TGX) – generația actuală devine astfel generația anterioară.
  4. Hidrogenul rămâne serie mică cu obligații contractuale: Mercedes NextGenH2 (100 de unități de la sfârșitul lui 2026, peste 1.000 km), MAN hTGX; public 12,85 €/kg, cu contract 8 €/kg în două regiuni.
  5. China a sosit: BYD ETT 44 (651 kWh, 1,5 MW, din T2/2027), Windrose cu omologare UE și preț de listă de 198 mii €, Farizon Homtruck (premieră europeană, rețea de dealeri și depozit de piese la Gaggenau), Sany e263 prin preț, Sinotruk/SuperPanther asamblat la Steyr – istoric al valorii reziduale: niciunul.

Vehicule prezentate

  • MAN eTGX (BEV): 552 kWh / 660 km (4×2), 644 kWh / 720 km (6×2), MCS. Comandă 2026, livrare 2027. Transportul național de lungă distanță devine planificabil electric de îndată ce există coridoare MCS.
  • MAN New-TGX (diesel): 2026/27. TGX-ul actual devine generația anterioară – efect asupra valorii reziduale de la anunț.
  • Mercedes-Benz eActros 600 ca autotractor mega (BEV): 621 kWh / 500 km, MCS până la 1 MW. Serie. Vehicul de referință pentru transporturi de volum, cea mai largă acoperire de service.
  • Mercedes-Benz Actros cu lanț cinematic nou (diesel): 2026/27. Presiune asupra valorii reziduale a Actros L din generația curentă.
  • Mercedes-Benz NextGenH2 (pilă de combustie, H₂ lichid): peste 1.000 km, rezervor de 85 kg, serie mică de 100 de unități de la sfârșitul lui 2026. De urmărit, nu de planificat.
  • Volvo FH Aero Electric / Renault E-Tech T (BEV): 780 kWh / 600–700 km, până la 48 t, MCS. Disponibil la comandă din iunie 2026, producție de serie din septembrie 2026. Cea mai mare baterie de pe piață.
  • Scania 45 R/S BEV: 560 kWh / până la 530 km, MCS 750 kW disponibil la comandă. Premieră IAA: baterie în spatele cabinei pentru până la 720 km.
  • Tesla Semi (versiune europeană): 548 kWh / 550 km la 40 t, Megacharger 800 kW, fără cabină de dormit. Livrare în Europa 2027, 21 de locații Megacharger planificate – nu este un factor de decizie pentru 2026/27.
  • BYD ETT 44 (BEV): 651 kWh, până la 600 km, MCS 1,5 MW. Premieră europeană, livrare din T2/2027, rețea de dealeri în construcție.
  • Windrose Global E700 (BEV): 705 kWh, 670 km, MCS 870 kW, preț de listă 198 mii € fără taxe. Omologare de tip UE, primele livrări T3/2026.
  • Farizon Homtruck (BEV): premieră europeană, rețea de dealeri DE/FR, 2026/27. Avantaj de preț vs. valoare reziduală necunoscută.
  • Sany e263 (BEV): preț agresiv, intrare pe piață. De verificat service-ul și piața second-hand.
  • Sinotruk / SuperPanther (diesel + BEV): asamblare la Steyr Automotive din martie 2026. Localizat, dar fără istoric al valorii reziduale.

Tendințe și ce înseamnă pentru decizie

  • Încărcare la megawați: demonstrată de Daimler, MAN, Scania, Milence. În 2026 se planifică doar rute cu depou și CCS; MCS se ia în calcul din 2027 pe A2/A7/A9 și coridorul Rin–Alpi.
  • A doua generație de camioane electrice: 600–720 km, cu 10 % mai multă energie utilizabilă. Camioanele electrice din prima generație (300–400 km) se vând înainte de 2027; comenzile noi se orientează spre noua generație.
  • Schimb de generație la diesel: ciclul de model se integrează în durata de deținere – vehiculele generației care iese sunt evaluate diferit de la anunț.
  • Producători chinezi cu structuri: preț cu 20–30 % sub producătorii UE (estimare), depozit de piese și rețea de dealeri în construcție. De cumpărat doar cu garanție de răscumpărare sau de valoare reziduală.
  • Remorca devine electrică și inteligentă: semiremorci electrice, refrigerare electrică, senzori cu AI. Semiremorca electrică se calculează ca pas intermediar pentru flotele existente, transporturile frigorifice primele.
  • Autonom și definit prin software: nivel 4 în traficul hub-to-hub. Nicio decizie pentru 2026/27 – dar vehiculele cu capacitate OTA își păstrează mai bine valoarea reziduală.

Ce a lipsit la târg

Valori reziduale fiabile pentru camioane electrice, prețuri de încărcare cu contract, timpi de așteptare pentru racordurile la rețea, răspunsul la regimul în 3 schimburi fără fereastră de încărcare. Exact aceste patru puncte sunt integrate în verificarea profilului, calculatorul TCO și planificatorul de rute.

VDA/IAA Transportation, VerkehrsRundschau, trans.info, electrive, ACEA/ICCT, Daimler Truck, MAN, Volvo Trucks, AUTO BILD. Situație: 17.09.2026.

Häufige Fragen

Kurz und konkret beantwortet. Zahlen aus dem Elektro-Hub, Stand September 2026.

Frage

Antwort

Was ist Ihr Diesel heute wert?

Wer auf Elektro umstellt, hat einen Diesel zu viel auf dem Hof. Geprüfte Händler aus 34 Ländern bieten verbindlich – Bewertung innerhalb von 24 Stunden, kostenlos.

Kostenlos bewerten lassen