Podsumowanie w pięciu zdaniach
- Zasięg nie jest już argumentem przeciw e-ciężarówce: MAN eTGX 660 km, Volvo FH Aero Electric do 700 km, Mercedes eActros 600 500 km – wszystko seryjne lub dostępne do zamówienia.
- Czas ładowania wciąż nim jest: MCS zademonstrowano z 30–45 min, w Niemczech działa dopiero ok. 18 publicznych lokalizacji MCS (Aral pulse, korytarz HoLa A2, Dettendorfer, ESG-Solar); Milence doposaża, rząd federalny uruchamia 836 punktów na 124 miejscach obsługi podróżnych do 2030 r.
- Diesel pozostaje kręgosłupem i kotwicą wartości rezydualnej: 92,1 % nowych rejestracji w UE w I półroczu 2026, nowe układy napędowe diesla u Daimlera (Actros) i MAN (New-TGX) – obecna generacja staje się tym samym generacją poprzednią.
- Wodór pozostaje małą serią z umową: Mercedes NextGenH2 (100 sztuk od końca 2026, ponad 1000 km), MAN hTGX; publicznie 12,85 €/kg, z umową 8 €/kg w dwóch regionach.
- Chiny dotarły: BYD ETT 44 (651 kWh, 1,5 MW, od II kw. 2027), Windrose z homologacją UE i ceną katalogową 198 tys. €, Farizon Homtruck (premiera europejska, sieć dealerska i magazyn części w Gaggenau), Sany e263 przez cenę, Sinotruk/SuperPanther montowany u Steyr – historia wartości rezydualnej: brak.
Zaprezentowane pojazdy
- MAN eTGX (BEV): 552 kWh / 660 km (4×2), 644 kWh / 720 km (6×2), MCS. Zamówienia 2026, dostawy 2027. Krajowy transport dalekobieżny staje się planowalny elektrycznie, gdy tylko powstaną korytarze MCS.
- MAN New-TGX (diesel): 2026/27. Obecny TGX staje się generacją poprzednią – efekt na wartość rezydualną od momentu zapowiedzi.
- Mercedes-Benz eActros 600 jako ciągnik siodłowy Mega (BEV): 621 kWh / 500 km, MCS do 1 MW. Seria. Pojazd referencyjny dla przewozów wolumenowych, najszersze pokrycie serwisowe.
- Mercedes-Benz Actros z nowym układem napędowym (diesel): 2026/27. Presja na wartość rezydualną Actrosa L obecnej generacji.
- Mercedes-Benz NextGenH2 (ogniwo paliwowe, ciekły H₂): ponad 1000 km, zbiornik 85 kg, mała seria 100 sztuk od końca 2026. Obserwować, nie planować.
- Volvo FH Aero Electric / Renault E-Tech T (BEV): 780 kWh / 600–700 km, do 48 t, MCS. Do zamówienia od czerwca 2026, produkcja seryjna od września 2026. Największa bateria na rynku.
- Scania 45 R/S BEV: 560 kWh / do 530 km, MCS 750 kW do zamówienia. Premiera IAA: bateria za kabiną dla zasięgu do 720 km.
- Tesla Semi (wersja europejska): 548 kWh / 550 km przy 40 t, Megacharger 800 kW, bez kabiny sypialnej. Dostawy w Europie 2027, planowanych 21 lokalizacji Megacharger – bez znaczenia dla decyzji 2026/27.
- BYD ETT 44 (BEV): 651 kWh, do 600 km, MCS 1,5 MW. Premiera europejska, dostawy od II kw. 2027, sieć dealerska w budowie.
- Windrose Global E700 (BEV): 705 kWh, 670 km, MCS 870 kW, cena katalogowa 198 tys. € bez podatków. Homologacja typu UE, pierwsze dostawy III kw. 2026.
- Farizon Homtruck (BEV): premiera europejska, sieć dealerska DE/FR, 2026/27. Przewaga cenowa vs. nieznana wartość rezydualna.
- Sany e263 (BEV): agresywna cena, wejście na rynek. Sprawdzić serwis i rynek wtórny.
- Sinotruk / SuperPanther (diesel + BEV): montaż u Steyr Automotive od marca 2026. Zlokalizowany, ale bez historii wartości rezydualnej.
Trendy i co oznaczają dla decyzji
- Ładowanie megawatowe: zademonstrowane przez Daimlera, MAN, Scanię, Milence. W 2026 r. planować tylko trasy z ładowaniem w bazie i CCS, MCS wliczać od 2027 r. na A2/A7/A9 i korytarzu Ren–Alpy.
- Druga generacja e-ciężarówek: 600–720 km, 10 % więcej energii użytecznej. E-ciężarówki pierwszej generacji (300–400 km) sprzedać przed 2027 r.; nowe zamówienia składać na nową generację.
- Zmiana generacji diesla: uwzględnić cykl modelowy w okresie użytkowania – pojazdy wygasającej generacji są od momentu zapowiedzi wyceniane inaczej.
- Producenci z Chin ze strukturami: cena 20–30 % poniżej producentów z UE (szacunek), magazyn części i sieć dealerska w budowie. Kupować tylko z gwarancją odkupu lub wartości rezydualnej.
- Naczepa staje się elektryczna i inteligentna: e-naczepy, e-chłodzenie, czujniki AI. E-naczepę liczyć jako etap pośredni dla flot istniejących, przewozy chłodnicze w pierwszej kolejności.
- Autonomiczne i software-defined: poziom 4 w ruchu hub-to-hub. Bez znaczenia dla decyzji 2026/27 – ale pojazdy z możliwością OTA lepiej trzymają wartość rezydualną.
Czego zabrakło na targach
Wiarygodnych wartości rezydualnych e-ciężarówek, cen ładowania z umową, czasów oczekiwania na przyłącza sieciowe, odpowiedzi na pracę na 3 zmiany bez okna ładowania. Dokładnie te cztery punkty są ujęte w Profil-Checku, kalkulatorze TCO i planerze tras.