Tunga ellastbilar når 2026 enligt tillverkarna 450–700 km räckvidd vid 40 t (eActros 600: 500 km, MAN eTGX: upp till 660 km, Volvo FH Aero Electric: 700 km); i praktiken är 15–30 % mindre realistiskt. Nettopriserna ligger grovt på 260 000–340 000 €, alltså 2,3–2,8 gånger en dieseldragbil. Lastbilar med påbyggnad (7,5–27 t) finns från alla europeiska tillverkare med 235–500 km för 130 000–300 000 €. Underhållet kostar ungefär en tredjedel mindre än för diesel (8 i stället för 12 cent/km), megawattladdning (MCS) laddar 20–80 % på 30–45 minuter.
Dragbilar för fjärrtrafik och tung distribution – och sedan i dag även lastbilar med påbyggnad från 7,5-tonnare till treaxlig 6×2 samt e-trailrar. Med knapparna ovan växlar du mellan ”Dragbilar”, ”Lastbilar med påbyggnad” och ”E-trailer”. Priserna är offertpriser – spannet är en uppskattning för kalkylen; ersätt med den egna offerten i TCO-kalkylatorn.
Varje kort visar två rader: tillverkarens räckvidd (fabriksuppgift, dragbilar vid 40 t och idealförhållanden) och den förbrukning som följer räknemässigt av den – användbart batteri (90 % av märkkapaciteten) delat med räckvidden. Därunder står vårt praktikvärde för vinter, topografi och full last samt den praktiska räckvidd som följer av det. Exempel Volvo FH Aero Electric: 780 kWh nominellt, ~700 kWh användbart, 700 km enligt tillverkaren motsvarar ~100 kWh/100 km; med 118 kWh/100 km i praktiken återstår ~590 km. Lastbilar med påbyggnad kör lättare med 18–27 t och förbrukar motsvarande mindre – 7,5-tonnare kring 55 kWh, 26-tonnare kring 90–100 kWh per 100 km.
500 km-klassen plus ett MCS-stopp under 45-minutersrasten täcker dagssträckor upp till ca 800 km. Lastbilar med påbyggnad i distributionstrafik klarar med 250–400 km praktisk räckvidd nästan alltid dagen utan mellanladdning och laddar på natten vid depån med 50–150 kW – det håller nätanslutningen liten (se depåinvesteringskalkylatorn).
Två typer: E-trailern med drivaxel (Trailer Dynamics/Krone, 300–600 kWh, i serie hos Krone från 2026) har eget batteri och skjuter på ekipaget – bakom ellastbilen ger det +300 till +500 km, bakom dieselekipaget 20–40 % lägre förbrukning. Pris enligt marknadsobservation 150 000–250 000 € (uppskattning), extravikt 3–4 t, som 2-tons viktregeln för utsläppsfria fordon bara delvis kompenserar. E-kyltrailern (Schmitz Cargobull S.KOe COOL, Krone Cool Liner med Celsineo/AxlePower, komponenter från BPW och SAF-Holland) ersätter kylaggregatets dieselgenerator med rekuperationsaxel och batteri – merpris 25 000–35 000 €, ingen diesel längre i trailern. För TCO-kalkylen gäller: drivtrailern är ett alternativ till större batteri i dragbilen och till mellanladdning, kyltrailern ett eget affärscase via aggregatdieseln (ca 2–3 l/h).
I TCO-kalkylatorn räknar vi med 8 cent/km underhåll för ellastbilen jämfört med 12 cent/km för dieseln – ungefär en tredjedel mindre, justerbart. Skälet: ingen motorolja, inga filter, ingen AdBlue, ingen avgasefterbehandling (DPF/SCR), inget kopplingsslitage och knappt något växellådsslitage. Färdbromsen står bara för en liten del av bromsningen, rekuperationen för resten – belägg och skivor håller två till tre gånger så länge men måste ändå kontrolleras på grund av stillestånd och korrosion.
Vad som kvarstår eller tillkommer: däck (högre vikt och omedelbart vridmoment kostar 10–20 % livslängd), kylvätska och batteriets termostyrning, högvoltskontroll, mjukvaruuppdateringar (oftast over the air), 12/24 V-system, luftkompressor och styrning. Serviceintervallen ligger hos tillverkarna typiskt på 100 000–120 000 km eller en gång per år; säkerhetskontroll (SP) och besiktning (HU) sker som för diesel.
Verkstad: På högvoltssystem får bara kvalificerad personal arbeta (HV-sakkunnig person enligt DGUV 209-093) – därför är verkstadsnätet på kartan ovan viktigare för driften än för diesel, och fristående verkstäder kan hittills bara ta hand om den del som inte rör högvolt. OEM-serviceavtalen ligger för tunga ellastbilar enligt vår marknadsobservation på 8–11 cent/km (uppskattning, full service utan däck) och är i praktiken obligatoriska; de ska med i offerten och i TCO-kalkylen.
Batteri: Garantierna täcker kärnan av risken – Mercedes anger för eActros 600 tio år resp. 1,2 miljoner km vid minst 80 % restkapacitet, andra tillverkare typiskt 6–8 år och 600 000–800 000 km vid 70–80 %. För innehavstiden 5–7 år i fjärrtrafik är batteribyte därmed ingen kostnadsfaktor; för restvärdet därefter är ett dokumenterat batteritillstånd (State of Health) det avgörande argumentet.
Till IAA 2026 har de kinesiska tillverkarna gått från randfenomen till prisankare: Windrose levererar från Q3 2026 med EU-typgodkännande för 195 000 €, Sany har sedan våren 2026 levererat fordon i Tyskland (service via Alltrucks, cirka 30 % under EU-OEM), SuperPanther och Sinotruk låter montera hos Steyr i Österrike. BYD (ETT 44, 1,5 MW laddning) och Foton (1,44 MW) kommer 2027/2028. Öppet förblir restvärde, reservdels- och verkstadsnät och vem som fortfarande finns på marknaden om fem år – precis de faktorer som avgör i TCO-kalkylatorn. För flottor betyder det: européernas offerter blir förhandlingsbara.
Actros L / TGX / FH 460–480 hk, fjärrtrafik 40 t: 26–30 l/100 km, anskaffning 110 000–130 000 € netto, restvärde efter 5 år och 600 000 km typiskt 25–35 %. Med de nya dieseldrivlinorna från Daimler och MAN (IAA 2026) blir den nuvarande generationen föregångargeneration – det påverkar restvärdet.
Tillverkaruppgifter Daimler Truck, MAN, Volvo, Scania, DAF, Renault Trucks, Iveco, Tesla, BYD, Windrose, Sany, SuperPanther, Sinotruk, Geely Farizon, Foton, Designwerk; Trailer Dynamics, Krone, Schmitz Cargobull, SAF-Holland, BPW, Range Energy; electrive.net, Verkehrsrundschau, IAA-pressmeddelanden; prisspann och underhållskostnader marknadsobservation truckoo (uppskattning). Läge IAA Transportation, 17 september 2026.
Kurz und konkret beantwortet. Zahlen aus dem Elektro-Hub, Stand September 2026.
Antwort
Wer auf Elektro umstellt, hat einen Diesel zu viel auf dem Hof. Geprüfte Händler aus 34 Ländern bieten verbindlich – Bewertung innerhalb von 24 Stunden, kostenlos.
