Těžké elektrické trucky dosahují v roce 2026 podle výrobců dojezdu 450–700 km při 40 t (eActros 600: 500 km, MAN eTGX: až 660 km, Volvo FH Aero Electric: 700 km); v praxi je realistických o 15–30 % méně. Kupní ceny bez DPH se pohybují zhruba mezi 260–340 tis. €, tedy na 2,3- až 2,8násobku dieselového tahače s návěsem. Valníky s nástavbou (7,5–27 t) nabízejí všichni evropští výrobci s dojezdem 235–500 km za 130–300 tis. €. Údržba stojí zhruba o třetinu méně než u dieselu (8 místo 12 ct/km), megawattové nabíjení (MCS) nabije 20–80 % za 30–45 minut.
Tahače pro dálkovou dopravu a těžkou distribuci – a od dneška také valníky (trucky s nástavbou) od 7,5tunových po třínápravové 6×2 a e-trailery. Pomocí přepínačů výše lze přepínat mezi „Tahače“, „Valníky“ a „E-trailery“. Ceny jsou ceny na poptávku – rozpětí je odhad pro kalkulaci, v TCO kalkulačce nahraďte vlastní nabídkou.
Každá karta ukazuje dva řádky: dojezd podle výrobce (tovární údaj, tahače při 40 t a ideálních podmínkách) a spotřebu, která z toho početně vyplývá – využitelná baterie (90 % jmenovité kapacity) dělená dojezdem. Pod tím je naše praktická hodnota pro zimu, topografii a plné zatížení a praktický dojezd, který z ní vyplývá. Příklad Volvo FH Aero Electric: 780 kWh nominálně, ~700 kWh využitelných, 700 km podle výrobce odpovídá ~100 kWh/100 km; při 118 kWh/100 km v praxi zbývá ~590 km. Valníky jezdí s 18–27 t lehčí a potřebují odpovídajícím způsobem méně – 7,5tunové kolem 55 kWh, 26tunové kolem 90–100 kWh na 100 km.
Třída 500 km plus jedna zastávka na MCS během 45minutové přestávky pokryje denní trasy do cca 800 km. Valníky v distribuční dopravě s praktickým dojezdem 250–400 km zvládnou den téměř vždy bez mezinabíjení a v noci se nabíjejí v depu výkonem 50–150 kW – to udrží síťovou přípojku malou (viz kalkulačka investice do depa).
Dvě konstrukce: E-trailer s hnací nápravou (Trailer Dynamics/Krone, 300–600 kWh, od roku 2026 v sérii u Krone) má vlastní baterii a soupravu pomáhá pohánět – u e-trucku je to +300 až +500 km, u dieselové soupravy o 20–40 % nižší spotřeba. Cena podle pozorování trhu 150–250 tis. € (odhad), hmotnost navíc 3–4 t, kterou pravidlo +2 t pro ZEV vyrovnává jen částečně. E-chladírenský návěs (Schmitz Cargobull S.KOe COOL, Krone Cool Liner s Celsineo/AxlePower, komponenty od BPW a SAF-Holland) nahrazuje dieselový generátor chladicího agregátu rekuperační nápravou a baterií – příplatek 25–35 tis. €, v návěsu už žádná nafta. Pro výpočet TCO platí: hnací trailer je alternativou k větší baterii v tahači a k mezinabíjení, chladírenský trailer je samostatný business case přes naftu pro agregát (cca 2–3 l/h).
V TCO kalkulačce počítáme s údržbou 8 ct/km u e-trucku oproti 12 ct/km u dieselu – zhruba o třetinu méně, upravitelné. Důvod: žádný motorový olej, žádné filtry, žádné AdBlue, žádná dodatečná úprava výfukových plynů (DPF/SCR), žádné opotřebení spojky a téměř žádné opotřebení převodovky. Provozní brzda přebírá už jen malou část brzdění, zbytek rekuperace – destičky a kotouče vydrží dvakrát až třikrát déle, kvůli prostojům a korozi je ale přesto nutné je kontrolovat.
Co zůstává nebo nově přibývá: pneumatiky (vyšší hmotnost a okamžitý točivý moment stojí 10–20 % kilometrového výkonu), chladicí kapalina a tepelný management baterie, kontrola vysokonapěťového systému, aktualizace softwaru (většinou over the air), palubní síť 12/24 V, vzduchový kompresor a řízení. Servisní intervaly se u výrobců pohybují typicky kolem 100 000–120 000 km nebo jednou ročně, bezpečnostní prohlídka (SP) a technická kontrola (HU) probíhají jako u dieselu.
Servis: na vysokonapěťových systémech smí pracovat jen kvalifikovaný personál (odborně způsobilá osoba HV podle DGUV 209-093) – proto je servisní síť na mapě výše pro provoz důležitější než u dieselu a nezávislé servisy zatím mohou převzít jen část mimo VN. Servisní smlouvy OEM se u těžkých e-trucků podle našeho pozorování trhu pohybují kolem 8–11 ct/km (odhad, full service bez pneumatik) a jsou fakticky povinné; patří do nabídky i do výpočtu TCO.
Baterie: záruky pokrývají jádro rizika – Mercedes uvádí pro eActros 600 deset let resp. 1,2 mil. km při nejméně 80 % zbytkové kapacity, jiní výrobci typicky 6–8 let a 600–800 tis. km při 70–80 %. Pro dobu držení 5–7 let v dálkové dopravě tak výměna baterie není nákladovým faktorem; pro následnou zůstatkovou hodnotu je rozhodujícím argumentem dokumentovaný stav baterie (State of Health).
K IAA 2026 se čínští výrobci z okrajového tématu stali cenovou kotvou: Windrose dodává od Q3/2026 s typovým schválením EU za 195 tis. €, Sany od jara 2026 dodává vozidla v Německu (servis přes Alltrucks, zhruba 30 % pod EU OEM), SuperPanther a Sinotruk nechávají montovat u Steyru v Rakousku. BYD (ETT 44, nabíjení 1,5 MW) a Foton (1,44 MW) přijdou v letech 2027/2028. Otevřené zůstávají zůstatková hodnota, síť náhradních dílů a servisu a kdo bude za pět let ještě na trhu – přesně ty faktory, které v TCO kalkulačce rozhodují. Pro flotily to znamená: o nabídkách Evropanů lze vyjednávat.
Actros L / TGX / FH 460–480 k, dálková doprava 40 t: 26–30 l/100 km, pořízení 110–130 tis. € bez DPH, zůstatková hodnota po 5 letech a 600 tis. km typicky 25–35 %. S novými dieselovými hnacími ústrojími od Daimleru a MAN (IAA 2026) se stávající generace stává generací předchozí – to se projeví na zůstatkové hodnotě.
Údaje výrobců Daimler Truck, MAN, Volvo, Scania, DAF, Renault Trucks, Iveco, Tesla, BYD, Windrose, Sany, SuperPanther, Sinotruk, Geely Farizon, Foton, Designwerk; Trailer Dynamics, Krone, Schmitz Cargobull, SAF-Holland, BPW, Range Energy; electrive.net, Verkehrsrundschau, tiskové zprávy IAA; cenová rozpětí a náklady na údržbu pozorování trhu truckoo (odhad). Stav IAA Transportation, 17. září 2026.
Kurz und konkret beantwortet. Zahlen aus dem Elektro-Hub, Stand September 2026.
Antwort
Wer auf Elektro umstellt, hat einen Diesel zu viel auf dem Hof. Geprüfte Händler aus 34 Ländern bieten verbindlich – Bewertung innerhalb von 24 Stunden, kostenlos.
